Citel AG Parafudr DS104RS-230/G/TR
Stok Kodu
DS104RS
Kategori
Fiyat
2.997,21 TL
Type 1+2+3 Surge Protector
Iimp : 8 kA
In : 30 kA / Imax : 100 kA
Pluggable module by phase
Remote Signaling option (S)
IEC 61643-11, EN 61643-11 and UL1449 ed.3 compliance
Electrical Characteristics
SPD type
1+2+3
Network
230/400 V 3-phase+N
AC system
TT-TNS
Nominal line voltage
Un
230 Vac
Max. AC operating voltage
Uc
255 Vac
Temporary Over Voltage (TOV) Charasteristics - 5 sec. Without disconnection
UT
335 Vac withstand
UT
440 Vac disconnection
Temporary Over Voltage N/PE (TOV HT)
1200 V/300A/200 ms withstand
Without disconnection or with safety disconnection
Residual Current Leakage current to Ground
Ipe
None
Follow current
If
None
Impulse current by pole max. withstand 10/350µs by pole
Iimp
8 kA
Total lightning currentmax. total withstand @ 10/350µs
Itotal
32 kA
Nominal discharge current 15 x 8/20 µs impulses
In
30 kA
Max. discharge current max. withstand @ 8/20 µs by pole
Imax
100 kA
Withstand on Combination waveform IEC 61643-11
Uoc
6 kV
Class III test: 1.2/50µs - 8/20µs
Connection mode(s)
L/N and N/PE
Protection mode(s)
Common/Differential mode
Residuel voltage at 5 kA @ 5 kA (8/20µs)
Up-5kA
0.9 kV
Protection level L/N @ In (8/20µs)
Up L/N
1.4 kV
Protection level N/PE @ In (8/20µs)
Up N/PE
1.5 kV
Admissible short-circuit current
Isccr
25 000 A
Mechanical Characteristics
Technology
MOV
SPD configuration
3-phase+Neutral
Connection to Network
By screw terminals: 2.5-25mm² / by bus
Format
Plug-in modular box
Mounting
Symmetrical rail 35 mm (EN 60715)
Housing material
Thermoplastic UL94 V-2
Operating temperature
Tu
-40/+85°C
Protection rating
IP20
Failsafe mode
Disconnection from AC network
Disconnection indicator
2 mechanical indicators by pole
Spare module(s)
DSM100R-230
Remote signaling of disconnection
Output on changeover contact
Dimensions
See diagram
Disconnectors
Thermal disconnector
Internal
Installation ground fault breaker
Type 'S' or delayed
Back-up protection device
100 A min. - 125 A max. - Fuses type gG